Bestiola OÜ Blogi Hobuste jalakaitsmed

Hobuste jalakaitsmed

On väga vähe hobuseid, kellele ei pandaks jalakaitsmeid treeningutel, transportimisel või isegi koplisse jalutama lastes.
Hobuste jalakaitsmeid on toodetud selle mõttega, et vähendada toefaasis jalgadele osaks saavaid põrutusi ja pehmetele kudedele langevast pidevast põrutusest tekkivat ülekoormust. Kas see väide siis vastab tõele, kui kõõluse vigastusi esineb endiselt palju?

+Arvatakse, et kui hobusele panna jalakaitsmed, toetab see jäset ennast, kuid otsesed tõestused selle kohta puuduvad. Arvatakse ka, et välispidine kaitse vähendab hobuse jalgade erinevatele struktuuridele mõjuvaid ebavõrdseid surveid.
+Treeningul kaitsmete kasutamine vähendab kokkupõrkest tulenevaid traumasid (rebendid, haavad teiste jalgade riivlemisest).
+Jalakaitsmed võivad anda ka väljaspoolset sisendit, parandamaks hobuse asenditunnetust.
Samas:
-Valesti paigaldatud kaitsmed suurendavad kõõluste või sidemete vigastuste riski.
-Valesti pandud kaitsmed tekitavad surve suurenemisest naha ja nahaaluse koe kahjusutuse, mis võib infitseeruda.
-Kui jalakaitse on must ja higine, tekib soodne pind bakterite kasvuks ning põletiku tekkeks.
-Õhu liikumine ja temperatuuri tõus: tekib pindmise varbapainutaja kõõluse temperatuuri tõus, kuna tööga tekkiv kuumus ei saa kuskile hajuda. On leitud, et kui kõõluse rakke soojendada 48 kraadi juures 10 minutit, sureb neist 80%. Kollageeni lagunemine kõõluses algatab põletiku tekkimise ning kõõlus tursub.

allikas: AT Magazine, spring 2016

Related Post