Bestiola OÜ Blogi Külma ilma mõju hobuse tugi-liikumisaparaadile

Külma ilma mõju hobuse tugi-liikumisaparaadile

Ilmad muutuvad järjest jahedamaks, siinkohal väike meeldetuletus, mismoodi külm ilm hobuse tugi-liikumisaparaadile mõjub.

– Külm ilm ei langeta mitte ainult naha temperatuuri, vaid ka lihase temperatuuri. Mitmed inimeste peal tehtud uuringud on näidanud, et külm mõjub kahjulikult sooritusele, nt kontraktiilsete struktuuride liikumine aeglustub, närviimpulsid ja vereringe aeglustuvad. Lihased on biomehaaniliselt jäigemad. Ühes uuringus leiti, et inimese lihase toimimine muutub 2-5% iga kraadi muutumisel. Hetkel pole veel avaldatud sarnaseid uurimusi hobuste sooritusvõime kohta, kuid võiks arvata, et ka hobustel toimuvad samad muutused.
– Madalad temperatuurid suurendavad sünoviaalvedeliku viskoossust (paksust), muutes liigesed nö kangemaks. Seega vajavad ka liigesed soojendust nagu lihased.
– Külmas kliimas treenimisel tekib vasokonstriktsiooni nahas, võimaldades suuremat verevoolu lihastesse. Külma tuule korral on muidugi oht külmakahjustuseks.

Ja mida siis meeles pidada:
– Klipitud hobustel peaks kasutama soojendusel ja maha jahtumisel treeningtekke. Soojenduseks vähemalt 5 min sammu, 5 min traavi ja 5 min galoppi enne põhitöö alustamist. Pärast treeningut kasutada pigem villast tekki, mis hoiab hobuse soojas, imades niiskust enda sisse. Kindlasti lasta loomal maha jahtuda ja ära kuivada!
– Maneežide õhk on soojem, kuid samas ka niiskem (pinnase niisutamise tõttu). Soe ja niiskem õhk võib tekitada hingamisprobleeme ning soodustab hallituse ja seente kasvu, mis samuti võivad ärritada kopse. Halva ventilatsiooni korral võib ka tolm kujuneda probleemiks. Tall olgu samuti hästi ventileeritud.

thehorse com
Pilt: google ee

hobumetsas

Save

Related Post