Bestiola OÜ Blogi TML vaba liikumine

TML vaba liikumine

Lõualiigese (temporomandibulaarliiges – TML) liikuvuspiiratus, lihaspinged või valud selles piirkonnas võivad tekitada probleeme närimisel, ratsutamisel ja looma käitumises.

Miks vajab hobune TML vaba liikumist?
• Normaalselt hingata, kuna hobune hingab vaid läbi nina. Kui hobuse hingamisteed on piiratud kitsa kapsli tõttu, võib hobune keelduda koostööst ja hakata pead ülesse loopima.
• Näidata välja valu. Ratsutamisel on valu ilminguteks suu avamine, keele välja ajamine, lõualuu risti viimine.
• Hambaravi. Kui hobune tõstab või langetab pead, toimub liikumine ka TML, kuid hammaste probleemid limiteerivad seda normaalset liikumist. Kui ratsanik palub hobusel pead langetada või tõsta, peab hobune leidma TML normaalselt liikumiseks teise viisi, nt avama suu, kuid tihkelt kinni olev kapsel seda ei võimalda.
• Ärevuse väljenduseks. Hobused võivad suulisi närida ärevusest, närvilisusest või igavusest. Liiga kitsas kapsel on siinkohal lisastressor.
• Efektiivseks treeninguks. Hobuseid õpetatakse „surve ja vabastamise“ põhimõttel. Selleks peab ebamugavustundele järgnema kohene vabastus või meeldiv tunne. Liiga kitsas kapsel ei võimalda hobusel ratsaniku käte poolt antud survest vahetut vabanemist. „Suulised on nii pehmed või karmid kui käed, mis neid kasutavad.“
(Palmer, S & Mace, H. 2014. Considerations into the effects of the noseband as part of a physiotherapy assessment.)

Related Post

Vananev hobuneVananev hobune

Vananedes väheneb hobuste jõud ja painduvus. Samuti alaneb organismi stressitaluvus ja vastupanu infektsioonidele. Liikumine võib muutuda raskemaks ning pole enam nii nauditav, vigastused ja haigused ilmnevad sagedamini ja nendest paranemine