Bestiola OÜ Blogi Hobuse hingamissüsteem ja treening

Hobuse hingamissüsteem ja treening

Hobused on kohustatud nina kaudu hingama, kuid kahjuks on nende sõõrmed ja neel hingamissüsteemi kitsaimad osad. Puhkeolekus jääb hobuste hingamissagedus 12-20 korrani minutis, treeningul võib sagedus tõusta 180ni. 450kg hobuse hingamismaht (ühekordselt sisse- ja väljahingatava õhu maht) jääb vahemikku 4-7 liitrit, treeningul kuni 10 liitrit. Igas minutis läbib hobuse kopse 100 liitrit õhku, treeningul isegi 150 liitrit.

Sammus ja traavis saavad hobused reguleerida oma hingamissagedust vastavalt hapnikuvajadusele. Kui aga hobune liigub kanteris, galopis, siis hingab ta igal sammul. Väljahingamine toimub esijalgade maandumisel ja sissehingamine esijalgade äratõukel. Kui hobune lõpetab treeningu, langeb ka tema hingamissagedus. Tavaliselt hingab hobune paaril korral sügavalt kuni südamelöögisagedus langeb 60-100x’, jätkab ta sügavamat hingamist kuni hapnikuvõlg on tasandatud.
Kui aga hobune hingab kiirelt ja pindmiselt pärast treeningut (või lõõtsutab), võib ta olla üle kuumenenud.

Thehorse.com

Related Post

Soojendus spordiksSoojendus spordiks

Kes sporti teinud, teab, et lihased tuleb järgnevaks suuremaks pingutuseks ette valmistada. Seda ei tohi unustada ka koersportlase puhul. • Soojendus parandab sportlase sooritust, elastust ja propriotseptsiooni. • Sooja lihase

Valu kassidelValu kassidel

Kassi valu äratundmine on lihtne vaid ektreemses olukorras. Kassid on valu maskeerimises väga osavad. Valu ei tähenda lihtsalt valulikkust, vaid ka seda kuidas loom end selle tõttu tunneb. Mida märgata?