08 Oct

Noorte hobuste treeningalustest

– Madal füüsiline koormus on arenevale organismile hea, kuna valmistab hobuse luud, liigesed ja kõõlused ette suurema koormuse talumiseks. Järk-järguline treeningkoormuse kasv tagab tugevate luude ja lihaste, vastupidavate kõõluste arengu.
– Ettevalmistava treeningu eesmärgiks on aeroobse vormi ja kudede stressitaluvuse parendamine. Selleks sobib noorte hobuste koplis pidamine, kus nad saavad liigikaaslastega piisavas koguses vabalt liikuda, et oma kõõluste koormustaluvust suurendada.
– Uuringutes on leitud, et hobuse psühholoogiline stress on väiksem (madalam pulss) kui hobuse käsitlus on “naturaalne” (individuaaltreening, maatöö, survele reageerimine, uute objektidega harjutamine) võrreldes traditsioonilisema käsitlusega nagu kõnnimasinad, kordetöö. Lisaks on leitud ka suuremat stressitaset, kui noored märad-täkud on treeningus koos. Seega oleks soovitav teha grupid sugude järgi.
– Vältida tuleb suuri kiiruseid ja kõrget treeningu intensiivsust, eriti kõval pinnasel. Vältimaks liiga suurt koormust luudele ja liigestele, mitte kasutada liiga suuri hüppeid ja suurel kiirusel negatiivsel kaldel liikumisi. Samuti on algfaasis mõistlik vältida järske pöördeid kuna sellega kaasub suur koormus hobuse luulistele ja pehmekoe struktuuridele.
– Väga oluline on noort hobust jälgida: ega treening pole olnud liiga suure koormusega (pehmekoe tursed, longe, hobune ei taha tööd teha, hobuse tuju langus).