26 Mar

Vananev hobune

Vananedes väheneb hobuste jõud ja painduvus. Samuti alaneb organismi stressitaluvus ja vastupanu infektsioonidele. Liikumine võib muutuda raskemaks ning pole enam nii nauditav, vigastused ja haigused ilmnevad sagedamini ja nendest paranemine ei pruugi kerge olla.
– Nagu ka inimesed, kaotavad hobused vananedes lihasmassi, mis asendub rasvkoega. Enamik üle 20 a. hobustest põevad artriiti. Suur kehakaal mõjub aga liigestele. Regulaarne kerge liikumine on liigestele ravi. Seega oleks mõistlik hoida hobust 5-7/10 keha konditsiooni skaalal ning hoida neid väljas liikumas.
– Keha vananedes suureneb resistentsus insuliinile, mis raskendab glükoosi ainevahetust.
– Terve hobuse keha toodab liikumise tulemusena kortisooli, mis mobiliseerib glükogeenivarusid. Kuid vana hobuse kortisooli tase ei tõuse treeningu järgselt enam samamoodi nagu noorematel ning taastumiseks kulub rohkem aega.
– Aeroobne võimekus väheneb peale 20. eluaastat. Süda ei suuda pumbata enam nii suurt verekogust ühe löögi korral kui noorema hobuse puhul. Seega peaks olema sooja ja niiske kliima korral ettevaatlik vanema hobuse treenimisel. Vanema hobuse süda peab töötama rohkem ning keha temperatuur tõuseb kiiremini kui nooremal hobusel. Isegi, kui hobune higistab tavapäraselt, ei suuda hobune enam samas mahus tööd teha.

Allikas: thehorse com
Pilt: google ee

17546794_749273335240276_3690550871740833364_o