Bestiola OÜ Blogi Hobuste lihaskiud

Hobuste lihaskiud

Hobuste lihaskiud jagatakse I ja II tüüpideks.
– I tüüpi lihaskiud on aeglase kokkutõmbega ning väsivad aeglaselt. Neid kasutatakse pikka pingutust nõudva töö korral.
– II tüüpi lihaskiud on kiirelt kokku tõmbuvad ning lihase energiavarusid vähendavad ja sellest tulenevalt ka kiiresti väsivad. Lihaskiud jagunevad omakorda IIa, mida kasutatakse kiiruse või suurenenud pingutuse korral. IIb kasutakase plahvatsulikku jõudu vajavatel liikumistel. IIb kiudude kokkutõmme on 10 korda suurem kui I tüüpi ning 3 korda suurem kui IIa tüüpi lihaskiudude puhul. IIc tüüpi kiud on üleminekukiud, mis võivad reageerida kui IIa või IIb.

Täisvereliste hobuste ja veerandmiili hobuste lihaskiududest moodustavad 80-90% kiiresti reageerivad II tüüpi kiud. Traavlitel ja araabia hobustel on see osakaal umbes 75%. Raskemat tüüpi hobustel (raskeveohobused ja hunterid) on pigem aeglaselt väsivad I tüüpi lihaskiud.

Kui hobune kõnnib sammus, kasutab keha I tüüpi lihaskiude, traavis tulevad kasutusse IIa tüüpi lihaskiud ning galopis võidakse värvata juba IIb lihaskiud.

Treening mõjutab lihaskiudude tüüpe: nt kui täisverelisi hobuseid treenida pikemate distantside läbimiseks, suureneb IIa tüüpi lihaskiudude arv.

Related Post

Soojendus spordiksSoojendus spordiks

Kes sporti teinud, teab, et lihased tuleb järgnevaks suuremaks pingutuseks ette valmistada. Seda ei tohi unustada ka koersportlase puhul. • Soojendus parandab sportlase sooritust, elastust ja propriotseptsiooni. • Sooja lihase