Bestiola OÜ Blogi Kuidas akuutne valu muutub krooniliseks ning kuidas see sinu hobust mõjutab?

Kuidas akuutne valu muutub krooniliseks ning kuidas see sinu hobust mõjutab?

Akuutne valu on piiratud kestusega järsult algav valu, mille põhjuseks on tavaliselt vigastus. Haavad, muljumised, lihasvenitused, -rebestused ja väänded on näited akuutsest vigastusest ning valust.
Krooniline valu või ülekoormusvigastus on valu, mille põhjuseks pole hiljutine trauma. Krooniline lihasvalu on tihti varasemalt lahendamata jäänud trauma või haiguse tulemus, olgu see siis nädalaid, kuid või aastaid tagasi saadud.

12417907_523579121143033_2901085192196900913_nKui juhtub trauma, reageerib keha sellele kohe, stabiliseerides ja kaitstes vigastatud kohta. Vältimaks piirkonna edasist kahjustamist, pingestuvad lihased ja teised pehmed koed vigastust ümbritsevas piirkonnas. Paranemise kestel jäävad need lihased aga tihti lühikeseks ja jäigaks, see tekitab lihasdüsbalansi, mis omakorda põhjustab liikuvuse probleeme, valu ja longet.
Kui lihas jääb lühikeseks, siis tema vastaslihas on pidevalt ülevenitatud asendis. Enamasti tekitavadki need pikenenud lihased rohkem lihashellust või põhjustavad lonke. Hobune, kes on saanud vigastuse vasaku esijala piirkonda, hakkab „äkitselt“ nädalate või kuude pärast lonkama paremat tagumist jalga. See tuleneb lihaste kompenseerimisest, kus tagumise jala lihased kompenseerivad esijala lihaste tööd.

Kui ravis keskendutakse vaid tagumise jala sümptomitele, naaseb valu ja lihashellus või halvemal juhul muutub veel suuremaks. Täielikuks paranemiseks on vaja ravida esijala lühenenud lihaseid. Sümptomite ravi valuvaigistite või lihaslõõgastitega ei taasta lihaste tasakaalu, selleks on vaja pikendada lühenenud lihaseid ning tugevdada ülevenitatud lihaseid.

Allikas: “Understanding How An Acute Injury Becomes Chronic Pain And How It Affects Your Horse” horsecurator.com

Related Post